Wypisywanie Gości w zaproszeniach, a szczególnie odmiana nazwisk, stanowi głównym problem większości Par Młodych. Otóż istnieją na to jasne reguły.
Zgodnie z polską gramatyką wszystkie polskie nazwiska odmieniają się. Nie bójmy się, że zabrzmi to czasem zabawnie. Np. państwo Kot – piszemy – Annę i Jana Kotów.
Gdy mamy zaprosić tylko Panią, nie odmieniamy nazwisk zakończonych na spółgłoski, czyli zapraszamy Annę Kot oraz na inną samogłoskę niż – a, np. Annę Mumio. Podsumowując odmieniamy tylko wszystkie żeńskie nazwiska zakończone na literę – a.
U mężczyzn odmieniamy wszystkie nazwiska. Np. Jana Kota, Jana Tura.
A co z nazwiskami obcojęzycznymi? Bezpiecznie jest odmieniać same imiona, pozostawiając nazwiska bez zmian 😊.
Zasada numer dwa: Panie w pierwszej kolejności, bez względu na to, czy to nasza rodzina, czy osoba towarzysząca. Dzieci natomiast wędrują na koniec, starajmy się podawać imiona swoich pociech. Przykład: Annę i Jana Kotów z córką Hanią i synem Jasiem, lub z córkami Hanią i Zosią itp.
Osoba towarzysząca budzi również sporo wątpliwości. A sprawa nie jest tak skomplikowana, jakby się wydawało. Wszędzie tam, gdzie osoba zapraszana nie jest w stałym związku, np. w przypadku młodych ludzi, ze spokojnym sumieniem możemy wpisać – z osobą towarzyszącą. Dotyczy to osób powyżej 18 roku życia. Jeśli natomiast wiemy, że dany członek rodziny posiada partnera lub partnerkę, a nie znamy jej/jego nazwiska, warto o to zapytać.
Rodzice – polecamy formę grzecznościową typu – Kochanych Rodziców Annę i Jana, nie koniecznie z nazwiskiem. Można również wydrukować specjalne zaproszenia tylko dla Rodziców, załączając także podziękowania.